Samolotowa Pielgrzymka Czarnogóra– Albania– Macedonia

10.03.2024

 

DZIEŃ 1      JEZIORO SZKODERSKIE                                                                                                            

Zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa Okęcie, odprawa bagażowa o  godz. 08.40 i wylot do Podgoricy o godzinie 10.40. Przylot do Podgoricy o godz. 12.40, odbiór bagaży i przejazd nad Jezioro Szkoderskie, największe na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. Znaczną część czarnogórskiej części jeziora obejmuje park narodowy, z licznymi wyspami, na niektórych zachowały się zabytkowe monastyry. W programie rejs stateczkiem po jeziorze oraz czas wolny w miejscowości Virpazar. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2      PERAST – KOTOR    

Śniadanie i przejazd do Perastu, wzdłuż Boki Kotorskiej, największego i najgłębszego fiordu południowej Europy (piękna trasa widokowa).  Najpierw zwiedzanie Perastu -prześlicznej rybackiej osady nad Zatoka Kotorską.  Rejs na pobliską Wysepkę Gospa od Skrpjela, gdzie nawiedzimy  - Kościół Matki Boskiej na skale. Następnie Kotor, zwany "Dubrownikiem w miniaturze", warowne miasto, które posiada piękną starówkę, wpisaną na Listę UNESCO. Spacer po urokliwych, wąskich             i krętych uliczkach -  zabudowa mieszkalna z XIV/XVII oraz katolicka  Katedra św. Trifona patrona miasta. Wspaniałą panoramę miasta i zatoki można podziwiać z twierdzy św. Jana, która znajduje się na wzgórzu. Przejazd do hotelu na obiadokolację  i nocleg.

DZIEŃ 3    STARY BAR  – WYPOCZYNEK NAD MORZEM 

Śniadanie i przejazd w kierunku Starego Baru. W Starym Barze spacer po historycznej części najważniejszego czarnogórskiego portu, usytuowanej na zboczu górskim w oddaleniu od morza: brama miejska, kościół św. Katarzyny, ruiny katedry św. Jerzego i położony poza miejskimi murami akwedukt turecki, zobaczymy także Starą Oliwkę. To drzewo oliwne liczące według badań ponad            2 tysiące lat. Uznane przez wielu za najstarsze tego typu w Europie i jedno z najbardziej wiekowych na świecie. Po południu czas na relaks nad Adriatykiem. Przejazd do hotelu na obiadokolację                       i nocleg

DZIEŃ 4     LAC – KRUJE   

Po śniadaniu przejazd do Lac, gdzie znajduje się najbardziej znane sanktuarium – centrum albańskiego katolicyzmu – Kościół św. Antoniego. Następnie przejazd do Kruje - "albańskiego Krakowa", oryginalna albańska zabudowa i stary bazar pozwoli nam przenieść się w przeszłość.  Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy Zamek Skanderbega - bohatera narodowego, meczet      i najstarszy w kraju bazar  z  największym w całej Albanii wyborem pamiątek. Przejazd do hotelu

w ok. Durres, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5     BERAT –  WINIARNIA COBO

Po śniadaniu przejazd do Berat – wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO miasta-muzeum liczącego około 2500 lat, które jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast    w Albanii. Często nazywane jest również przez Albańczyków „Miastem tysiąca okien”. W trakcie spaceru uliczkami starego miasta, zobaczymy m.in. stare, zabytkowe domy, twierdzę Kalaja Berati oraz zwiedzimy znajdujące się w jej obrębie muzeum ikon im. Czerwonego Onufrego. W drodze powrotnej odwiedzImy winiarnię Cobo, gdzie czeka nas degustacja najlepszego albańskiego wina.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja i  nocleg.

DZIEŃ 6     TIRANA – MONASTYR ŚW. NAUMA         

Śniadanie i przejazd do stolicy Albanii – Tirany. Zobaczymy tutaj m.in.- katedrę katolicką p.w.         św. Pawła, Plac Matki Teresy z budynkiem uniwersytetu, Plac Skanderbega z meczetem Ethem Bey oraz Pałac Prezydencki i Kongresowy. Przejazd w kierunku Macedonii do monastyru Św. Nauma, położonego przy granicy z Albanią. Monastyr św. Nauma to mistyczne miejsce, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Przejazd do hotelu                         w ok. Ochrydy, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7     OCHRYDA 

Śniadanie i przejazd na zwiedzanie przepięknej Ochrydy, miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, Bazylikę św. Klimenta Ochrydzkiego, Bazylikę wczesnochrześcijańska oraz cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami. Zwiedzanie zakończymy "Pozdrowieniami z Ochrydu", widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Czas  na relaks na Promenadzie nad urokliwym Jeziorem Ochrydzkim.  Przejazd do hotelu w ok. Skopje na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8      SKOPJE

Po śniadaniu przejazd  na zwiedzanie Skopje – stolicy Macedonii. Podczas spaceru zobaczymy: twierdzę Skopsko Kale, ulokowaną na wysokim, skalistym wzniesieniu, dominującym nad starą częścią miasta, piękny kamienny most nad Waderem, orientalny Stary Bazar, Cerkiew Zbawiciela, urokliwą starówkę oraz Dom Muzeum Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości     z pamiątkami po świętej i kaplicą jej poświęconą (św. Matka Teresa była Albanką, która urodziła się w Skopje). Transfer na lotnisko w Skopje, odprawa bagażowa o godz. 15.30, wylot powrotny                      ze Skopje  o godzinie 17.30, przylot do Warszawy o godzinie 19.35, zakończenie pielgrzymki.

Termin:        09.10 – 16.10.2024  

 

Najnowsze zdjęcia

Aktualności